Dr. Buzási Gábor ügyvéd előadásának rövidített változata…
(elhangzott az Autós Nagykoalíció meghívott vendégei előtt- egy sajtóbeszélgetésen).
A közlekedés veszélyes üzem. A belesetek megelőzése a közlekedésbiztonság alaptétele.
A megelőzés azt jelenti, felelős járművezetői magatartás.
Minden közlekedő lehet baleset alanya, és elkövetője, noha bízunk magunkban. Úgy hisszük, hogy jól vezetünk, azt tesszük amit máskor - évtizedeken keresztül -, de most nem sikerül, és magunk sem értjük hogyan, de egy balesetnek vagyunk részesei, okozói, majd tettesei, elítéltjei.
A balesetek nagy többségében – mint eredőt – nem kizárólagosan egyetlen okot lehet csak meghatározni.
Ha egy kockázatos közúti manőver nem úgy sikerül, reális esélye van annak, hogy valamilyen ok vagy oksági láncolat eredményeként baleset okozói leszünk. A büntetőjogon keresztül a történeti tényállásból sokszor tökéletes pontossággal kiolvasható, hogy mi volt az a „rendszerhiba”, amely a konkrét helyzet bekövetkezéséhez vezetett.
Ilyenkor nagyon komoly jogkövetkezményekkel kell számolni.
Az okozó elveszítheti személyes szabadságát, eltilthatják a járművezetéstől, viselnie kell a magas bűnügyi költségeket, felelnie kell (a sértett felé) a balesetekkel összefüggésben okozott vagyoni és nem vagyoni kár megtérítéséért.
Fel kell ismernünk a reális kockázatvállalás határait, eredményeit.
?
Meg kell tanulni a közlekedési szabályokat (a KRESZ-t). A szabályok, a jog nem tudása nem mentesít a felelősségre vonás alól!
A közlekedésbiztonság javulását nem elsősorban a jogtól, hanem a közlekedési morál javulásától várhatjuk. Nem azért kell a szabályok betartásával defenzív módon vezetni, mert megbüntetnek, hanem azért, mert nem szeretnénk egy közlekedési baleset elkövetői lenni.
Tudomásul kell venni: a szabályok ismerete és betartása nélkül nincs közlekedésbiztonság.
Ha a szabályokat nem tartjuk be, az balesethez, áldozatokhoz, elítéltekhez vezet.
Felelős járművezetői magatartást, mert egy élet egy pillanaton múlhat!
Átgondolásra ajánlja: Palágyi István instruktor